Kosmiliste rütmide mõju

Külvikalendrist võib jääda mulje, nagu järgiksime külvi- ja hooldustöödeks soodsaid aegu soovitades vaid sideerilist Kuud. Nii räägitaksegi tihti Thunide “Kuukalendrist”. Meil on siiski teistsugune arusaam. Arvukate katsete põhjal teame, et ka teised planeedid mõjutavad oluliselt taimekasvu. Nii näiteks võib taime regeneratsioonijõud täielikult kaduda, kui külviajal on kas või ükski planeet varjutatud.
Mullaanalüüsid näitavad, et ainete vahekord mullas muutub, kui Päike liigub ühest tähtkujust teise. Mikrobioloog Erhard Ahrensi uurimustest on teada, et mullas lämmastikku siduvad bakterid on aktiivsed vaid teatud kosmiliste konstellatsioonide ajal. Lämmastiku sidumise maksimum on mais ja septembris, kui Päike liigub Sõnni ja Neitsi tähtkuju maises elemendis. Lõunapoolkeral on see aga jaanuaris-veebruaris, mil Päike on Kaljukitse tähtkujus. Seos Päikese liikumise ja lämmastikubakterite aktiivsuse vahel on ilmne. Lisaks näitasid lühiajalised uuringud nii looduses kui ka laboris, et lagundavate ja lämmastikku siduvate bakterite aktiivsus on suurem ka siis, kui sideeriline Kuu liikus nimetatud tähtkujudes. Sideeriline Päike on sideerilise Kuu eeskuju.

Ka vihmausside elutegevus on seotud kosmiliste rütmidega, seda näitab nende liikumine erinevates mullakihtides. Kui Kuu liigub Jäära, Küti või Lõvi tähtkujus, asuvad nad sügavapõhjaliste muldade puhul 1 kuni 1,2 meetri sügavusel. Kui Kuu liigub Sõnni, Neitsi või Kaljukitse tähtkujus, asuvad nad 5 kuni 20 cm sügavusel. Kui Kuu liigub Kalade, Vähi või Skorpioni tähtkujus, eelistavad nad ülemist, kuni 5 cm sügavust mullakihti, öösiti tulevad nad sageli maapinnale ning rändavad isegi üle teede ja tänavate.
Sellised seosed ei ilmne mitte üksnes mulla- ja väikeorganismide juures, vaid ka paljud kultuurtaimed elavad koos sideerilise Päikesega. Meie aladel on vanemast talupojatarkusest teada, et kaer ja põlduba kasvavad kõige paremini, kui neid külvata juba veebruari teises või märtsi esimeses pooles. Siis on taimed kõige tervemad ja ka saak suurem. Sel ajal liigub Päike Veevalaja tähtkujus. Loomulikul peeti silmas ka Kuu liikumist. Külvates hiljem, kui Päike on juba liikunud Kalade tähtkujusse, ründavad oataimi lehetäid ja kaera seenhaigused.
Sarnane seos on ka hiliste porgandisortide puhul. Külvates neid, kui Päikese liigub Kalade tähtkujus, kasvatavad nad võimsaid lehti ja lehekaelad kipuvad roheliseks muutuma. Maitseomadustele see kasuks ei tule. Hilisem külv Jäära tähtkujus pidurdab kasvu ning taimed ei suuda umbrohuga võistelda. Seevastu Sõnni tähtkuju külv edeneb hästi, ning kui Päike liigub Neitsi tähtkujusse, moodustub suhkur ja valmib valk. Tagajärjeks on ka vähene nitraatidesisaldus.

 

...

Pinnase läbilõige selgelt nähtavate vihmaussi käikudega.

 

Külvikalender 2007


Kõik sellel veebilehel avaldatud materjalid on kaitstud autoriõigusega. Mitte ühtegi väljaande osa ei ole lubatud reprodutseerida ega paljundada elektroonilisel, mehaanilisel ega mõnel muul viisil ilma autoriõiguse valdaja kirjaliku loata.
© Aussaattage-Verlag Thun & Thun OHG
© Eesti Biodünaamika Ühing
© Kirjastus PreMark