Tähtkujud või tähemärgid?

See küsimus on palju segadust tekitanud. Tavaastroloogias on kasutusel kaheteistkümneks võrdseks tähemärgiks jaotatud sodiaagiring (vt joonise siseringi). See jaotus algab taevaekvaatori ja Päikese näiva liikumistee lõikepunktis ehk nn kevadpunktis. Sodiaagivöö jaotati kaheteistkümneks võrdseks tähemärgiks kreeka kultuuri lõpuperioodil, mil kevadpunkt asus Jäära tähtkuju alguses ning seetõttu anti igale jaotusele nimi vastava tausttähtkuju järgi. Sodiaagi jaotus ja tähemärkide nimed ei lange praegusel ajal enam kokku nende tausttähtkujudega, kuna Maa telje asend muutub ning selle tagajärjel nihkub kevadpunkt iga aastaga 50,25 kaaresekundit päripäeva. Selline väike nihe summeerub 72 aastaga 1 kraadiks, 2150 aastaga 30 kraadiks ja u 26000 aastaga jõuab kevadpunkt tagasi lähtekohta. Praegu paikneb kevadpunkt Kalade tähtkuju lõpukraadides.

Tähtkujudeks nimetatakse taevatähtedest moodustunud kujundeid, astronoomilises tähenduses hulknurkselt piiritletud pindu taevasfääril, mille sisse jäävad tähtkuju tähed. Kuigi sodiaagi tähtkujud asuvad ebaühtlaselt ning tungivad osalt üksteise sisse, on täpsete vaatluste ja katsetega tehtud kindlaks nende mõjusektorid. Tähtkujude mõjusektorite laiused kõiguvad 19–45 kraadi vahel (täpne kraadväärtus joonise välisringil).

Taevakaart.JPG

Maria ja Matthias K. Thuni Külvikalendris avaldatud soovitused põhinevad pikaajalistel vaatlustel ja kogemustel. Neist ilmnes, et muutused ilmastikus, taimede kasvus, putukate, loomade ja lindude käitumises alluvad iseloomulikele rütmidele. Need rütmid seostusid veenvalt Päikese, Kuu ja teiste planeetide liikumise ja konstellatsioonidega sodiaagi tähtkujudes, mitte aga astroloogilistes tähemärkides. Külvikalendri aluseks on niisiis tähistaevas nähtavate tähtkujude süsteem, seda tuleks segaduste vältimiseks silmas pidada.

 Tagasi avalehele >>


Kõik sellel veebilehel avaldatud materjalid on kaitstud autoriõigusega. Mitte ühtegi väljaande osa ei ole lubatud reprodutseerida ega paljundada elektroonilisel, mehaanilisel ega mõnel muul viisil ilma autoriõiguse valdaja kirjaliku loata.
© Aussaattage-Verlag Thun & Thun OHG
© Eesti Biodünaamika Ühing
© Kirjastus PreMark