Sekemi farm

1997. a hilissuvel pidas Maria Thun Münchenis loengu, kus ta rääkis oma vaatlustest, mida ta tegi Sylti saare lääneranniku peene liivaga rannal. Seal tekkisid mõõna ajal liivale imeilusad vormid, mis muutusid vastavalt Kuu liiku-misele erinevates tähtkujudes. Viibisime seal eri aastaaegadel, kuid vaatlustulemused kordusid. Loengu lõppedes tuli Maria Thuni juurde abielupaar Brand, kellel, loengust vaimustatuna, õnnetus veenda teda sõitma Sekemi farmi Egiptuses. Maria Thuni oli juba varemgi kutsutud seda farmi külastama, et seal oma kogemustest rääkida, kuid ta pidas Egiptuse palavat kliimat enda jaoks liiga koormavaks.

Meie väljalend toimus 17.11.1997, samal päeval, mil islami terroristid tapsid Luxoris 62 templit külastanud turisti. Müncheni lennujaamas püüdsid ajakirjanikud meid keelitada reisist loobuma, kuid see neil ei õnnestunud.

Kui pooltühi lennuk Kairo lennuväljal maandus, leidsid Maria Thuni kõhklused temperatuuri suhtes kinnitust. Kuigi tegemist oli novembriga ja saabuva ööga, võttis meid lennukist väljudes vastu hingemattev kuumus. Pärast tollikontrolli ja 45-minutilist taksosõitu läbi kõrbepiirkonna jõudsime Sekemi farmi, kus püüdsime ülejäänud öö tollal veel kliimaseadmeta külalistemajas und saada.

Et oleme varased tõusjad, tegime hommikuhämaruses farmi ühes osas esimese jalutuskäigu. Nähtu ei vastanud absoluutselt meie ettekujutusele farmist keset Egiptuse kõrbe. See oli kasvurõõmust pakatav oaas.

 

Pilt_72.jpg

Pilt_68.jpg

 

Pärast Ibrahim Abuleischi ja tema kaastöötajate südamlikku tervitust pühendusime farmi põhjalikumale tundmaõppimisele ja kohaliku kliimaga kohanemisele. Maria Thunil oli suur ja mõnevõrra skeptiline küsimus, kuidas saavad kosmilised jõud sellise liivase pinnase puhul üldse mõjule pääseda? Katsekogemustest oli tal teada, et need jõud saavad vabalt toimida, kui vähemalt 1,4% pinnasest on taimedele kättesaadav huumus. Need kogemused pärinesid juba 1950ndate algusest Marburgis, kui tal oli kolm katseaeda, kõik liivasel pinnasel ja erineva huumusesisaldusega.

Ringkäik farmis tõi kaasa jätkuvaid üllatusi. Põlluservadesse oli istutatud puud, mis moodustasid juba varjulisi alleesid. Põldude niisutamiseks oli rajatud nutikas, laitmatult funktsioneeriv kanalite süsteem, mis tekitas suurepärase mikrokliima ja aitas kaasa kaste moodustumisele. Piisava huumuse tagasid mulda jäänud taimejäägid ja eelkõige suurejooneliselt korraldatud kompostimajandus. Kompostiti kõike: taimejäänuseid, veise-, vesipühvli, kaameli-, kitse- ja kodulindude sõnnikut. Võis hästi ette kujutada, et selliselt väetatud mullas on kosmilistel jõududel võimalik mõjule pääseda.

Teine oluline küsimus oli kastmine. Juba oma katsete algusajast oli Maria Thunil teada, et kastmine nõrgestab Kuu poolt vahendatud tähtkujude mõjusid ning suurema rolli omandavad kuufaasid. Ka selles osas said kahtlused haju-tatud. Algusaastail kasutati Sekemi farmis tõesti ka vihmutamist, kuid see põhjustas pinnase kiire sooldumise. Seetõttu võeti kasutusele iidne niisutuskanalite süsteem. Vesi juhitakse nutika tehnika ja lüüside abil tasasele põllule, millele on rajatud umbes 40 cm laiuste kanalite võrk. Vesi saab neis aeglaselt pinnasesse imbuda, vältides sooldumist.

pilt_41.jpg 

Külastamise Sekemi farmi 2004. aastani mitmeid kordi, et ka seal korraldatud konstellatsioonikatsetele nõuga toeks olla.

Rohkem infot rahvusvahelise suurprojekti Sekemi farmi kohta võib leida:

www.sekem.com

www.youtube.com/watch?v=i6qq72YVFcA

Külvikalender 2014

Tagasi avalehele >>


Kõik sellel veebilehel avaldatud materjalid on kaitstud autoriõigusega. Mitte ühtegi väljaande osa ei ole lubatud reprodutseerida ega paljundada elektroonilisel, mehaanilisel ega mõnel muul viisil ilma autoriõiguse valdaja kirjaliku loata.
© Aussaattage-Verlag Thun & Thun OHG
© Eesti Biodünaamika Ühing
© Kirjastus PreMark