Tõusva ja laskuva kuu rütm praktikas

Tõusva ja laskuva kuu rütm ei mõjuta seemnete idanemist, nii et ka istutusajal, mil allapoole suunatud mahlavool on tugevam, võib täiesti edukalt külvata. Ent ikka-jälle oleme imestusega kindlaks teinud, et sel ajal mulda pistetud võrsetele või okstele tekivad väga kiiresti juured.
Istutusaeg algab, kui Kuu liigub Kaksikute valguselementi. Niisiis algab istutusaeg õiepäevadega. Erinevaid roosisorte tagasi lõigates jäid üle võrsejupid, pistsime need mulda. Nagu pildil näha, on need hästi juurdunud ja õitsevad oivaliselt.

 ...

Kahe päeva pärast on Kuu liikunud Vähi tähtkujusse, algavad lehepäevad. Nüüd sobib välja istutada salatit ja kapsast. Nad juurduvad hästi ja hakkavad jõudsalt edasi kasvama. Roosivõrsetele ei anna lehepäevad mingeid eeliseid. Nad juurduvad küll hästi ja moodustavad tugeva lehestiku, kuid õisi on vähe.

Seejärel jõuab Kuu Lõvi soojuselementi, algavad viljapäevad. Istutada sobib kurki, tomatit, paprikat, kõrvitsat jt viljataimi. Seegi aeg pole roosidele kuigi soodus.

Mõne päeva pärast rändab Kuu Neitsi maaelementi. On saabunud juurviljade aeg. Välja võib istutada näiteks sellerit. See aeg ei sobi samuti roosidele.

Kuu on jõudnud nüüd Maale kõige lähemale (Pg). Kalendris on sel kohal kriipsjoon. Paneme taas mõned roosivõrsed mulda. Need juurduvad hästi, kuid lehed on kidurad. Kasv ei edene ning õienuppe ei moodustu, kuigi nad on kõrvuti Kaksikute-roosidega. Ühel päeval on nad lehetäidega täielikult kaetud.

 ...

Peseme lehetäid põhjalikult maha ja istutame taimed istutusaja õiepäeval aeda. Kahe nädala pärast võib märgata, et roosiistikud on kosunud ning ajanud uusi võrseid ja õiepungi.

 ...

Oleme korraldanud mitmeid katseid ka viinamarjavõrsetega, et leida sobilikku aega nende lõikamiseks ja mahapanekuks. Parimaks osutus, kui lõigata võrseid tõusva kuu lõpustaadiumis, kui Kuu liigub Kaksikute tähtkuju algustundides. Võrsed on siis mahla ja jõudu täis, neid tuleb hoida mõni päev jahedas ja pista mulda, kui Kuu on jõudnud Lõvi soojuselementi.

...

Soodsal ja ebasoodsal ajal mulda pistetud viinamarjavõrsed.

Istutusaeg on tähtis ka mullaprotsesside seisukohalt. Kui haljasväetist töödelda pealmisse mullakihti istutusajal, algab kohe selle huumuseks muutumine. Seevastu tõusva kuu ajal mulda viidud haljastaimed hakkavad peatselt mullapinnast välja kasvama. Sama kehtib ka multši puhul. Istutusajal mullapinnale laotatud multši hakkavad mullaorganismid kohe ümber töötama, tõusva kuu ajal laotatu aga kuivab ära, selle väärtuslikumad osad lenduvad ning sel on tähendus vaid mullapinna kattematerjalina.

...

 

Külvikalender 2004

Tagasi avalehele >>


Kõik sellel veebilehel avaldatud materjalid on kaitstud autoriõigusega. Mitte ühtegi väljaande osa ei ole lubatud reprodutseerida ega paljundada elektroonilisel, mehaanilisel ega mõnel muul viisil ilma autoriõiguse valdaja kirjaliku loata.
© Aussaattage-Verlag Thun & Thun OHG
© Eesti Biodünaamika Ühing
© Kirjastus PreMark